02 Tem 2019

Türk turizm sektörü ülkenin cennet köşelerini Bulgaristan’ın öne gelen ve bu yıl 36. düzenlenen Sofia Turizm Fuarı “Holiday & SPA Expo” fuarında tanıtmaktadır.

Aynı şekilde Bulgar komşularımız kendi ülkesindeki turizm olanaklarını her yıl on binlerce kişiden ziyaret edilen ve İstanbul’da düzenlenen EMİTT fuarında tanıtmaktadır.

02 Tem 2019

Sylvia SHATAROVA

Donna Miteva

Bulgaristan’ın Burgas vatandaşlarının ve turizm alanında çalışan kişilerin yoğun ilgisiyle, on yedinci turizm pazarı “Tatiliniz” açıldı.

“Akşam yemeğinden sonra yola çıkalım” girişimi, güneydeki komşumuzun Burgas Başkonsolosu Nuray İnöntepe Flora Fuar Merkezi’nde açılışa katılıp açıkladı. Bu girişim, kentte iki okulun bulunmasıyla birlikte – rehabilitasyon ve Konstantin Preslavski Okulu’nun rehberlik sınıfı ile eğitildiği Sofya Üniversitesi “İvan Vazov”, sergideki yeni vurgulardı.

22 Haz 2019

Kırklareli TSO:

Bulgaristan’ın Burgaz ilinden tekneyle yola çıkan Burgaz Valisi Cholakow Valcho İvanov, Burgaz Başkonsolosu Nuray İnöntepe, Burgaz Liman Müdürü Diyan Valkov ile diğer yetkilileri, Odamız Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Belediye Başkanları ve Liman Başkanı karşıladı. Karşılamanın ardından Bulgaristan Heyeti İğneada Limanında yeni faaliyete geçen Deniz Hudut Kapısı’ndaki ilk işlemi gerçekleştirdiler.

22 Haz 2019

Namoreto.BG – 20/06/2019
Yazın başından itibaren hızlı seyir hattı, Burgaz ve İstanbul’u birbirine bağlayacak. Sadece 4 saat içinde, turistler sahil kasabalarından birinden diğerine geçebilecekler. Hattın gelecek yıl 1 Haziran’dan itibaren çalışması bekleniyor. Yüksek sürat katamaranları gün boyunca yelken açacak ve yolcuların Karadeniz’in en uzun plajlarına sahip olan Türk şehri olan İnadeada’da bir orta durağı olacak – 33 km Geminin kapasitesi tek seferde 200 kişi.

 

04 Tem 2018

2.Proje Ortağı olan Bulgaristan Turizm Bakanlığı tarafından, tur operatörleri ve gazetecilerini içeren gruba yönelik sınır ötesi bölgeyi ortak bir güzergah olarak sunmayı amaçlayan 3 günlük tur düzenledi.

Tur esnasında, hedef alanı olan beş sınır bölgesinin en iyi turistik yerleri ziyaret edildi.

Turun hemen sonrasında projeyi ve sınır ötesi güzergahı tanıtan bir televizyon programı da hazırlandı.

TV programını izlemek için:

https://www.btv.bg/video/action/shows/divata-muha/videos/divata-muha-na-pateshestvie-po-transgranichnija-region-balgarija-turcija-1-chast.html

https://www.btv.bg/video/action/shows/divata-muha/videos/divata-muha-na-pateshestvie-po-transgranichnija-region-balgarija-turcija-2-chast.html

    

04 Tem 2018

Projenin lider ortağı olan Burgas Bölgesel Turizm Birliği, Bulgaristan ve Türkiye’deki 5 hedef sınır bölgesini kapsayan ortak bir sınır ötesi turu gerçekleştirdi. Turun programına Türk ve Bulgar tarafında önemli kültürel ve turistik noktalara yer verildi; Trak ve Antik Kenti olan Kabile arkeolojik rezerv, Haskovo şehirdeki Tarih Müzesi, Selimiye Camii – Edirne, dünyanın en uzun aktif taş köprü – Uzunköprü, Kıyıköyde bulunan Aya Nikola taş manastırı, Demirköy’deki Dupnisa Mağarası ve diğer birçok yer görüldü.

24 May 2018

Bulgaristanın Burgas şehrinde Proje ortakları, yerel paydaşlarla birlikte, yerel ve Asyalı turistler için ortaklaşa geliştirilen turizm paketlerini görüştüler.

Yuvarlak masa toplantısına Nuray İNÖNTEPE Türkiye Cumhuriyeti Burgas Başkonsolosu da katılım sağladı.

Etkinlikte proje ortakları ve yerel turizm kurum ve kuruluşları, proje kapsamında geliştirilecek olan ortak tanıtım kampanyası, ortak entegre turizm paketlerini, sınır ötesi bölgenin turizm olanaklarının tanıtımı için ortak bir eylem planı geliştirilmesini konuştular.

Ayrıca toplantı esnasında sınır ötesi bölgedeki ortak tur paketlerinin logosu da seçilmiş oldu.

23 Kas 2017

JOINTTOUR projenin amacı tanıtım faaliyetleri ve bölgedeki kaynakların ve turizm olanaklarının reklamıyla sınır ötesi hedef bölgede turizm potansiyelini kullanma olanaklarının artırılmasıdır. Projeyle sınır ötesi bölgede turizm hakkında bilgilere erişimin iyileştirilmesi ve turistik destinasyon olarak bölgeye ilişkin bilgilerin artırılması hedefleniyor.

Bu amaç doğrultusunda proje çerçevesinde kurulmuş olan araştırma ekibin tarafından yapılan araştırma ve tur paketleri önerilerin görüşülmesi konusunda Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “2 Ülke – 5 İl – Tek Turizm Güzergahı” Çalıştayı gerçekleştirilmiştir.

Çalıştaya turizm sektöründe faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları ve STK, Tur operator ve tur acentelerin temsilcileri yer almıştır.

Ayrıca, çalıştaya Bulgaristan tarafından ve özellikle Burgas İli Beleidye başkanlıkları tarafından büyük ilgi gösterilmiştir.

Çalıştayda, araştırma ekibinde yer alan 4 uzmanın tur önerileri katılımcılara sunuldu ve paydaşların bu doğrultudaki öneri ve görüşleri alındı.