Bulgaristandan Kırklareli İline Dereköy Sınır Kapısından giriş yapıyoruz.

Önce merkeze uğramadan Istranca ormanın yeşil kuçağına sığınmış Dupnısa Mağarasını ziyaret ediyoruz.

Dupnisa mağarası Trakya’da ikinci büyük mağaradır. O, 4 milyon yıl boynca oluşan yeraltı bir sistemdir. İki katlı olup üç kavernadan ibarettir ve 2720 metre uzundur.

 

Doğanın içinden ayrılmak zor bundan dolayı orman yollarından Demirköye hareket edip Hamdibey köyünden Demirköy ilçe merkezine iniş yapıyoruz.

Demirköyde tarihi demirdökümhane kazı alanını ziyaret ediyoruz.

Demirköy’deki Dökümhane,  1453 yılında Konstantinopol’un  Fatih Sultan II- inci Mehmed tarafından  fethedilmesi sırasında fırlatılan  top güllelerinin orada üretilmiş oldukları ile ünlüdür.

Demirköy’den ayrılıp Kıkrlareli merkeze doğru hareket ediyoruz.

Kırklareli merkezide bizleri tarihi Hızır Bey Küllesi ve kapalı çarşısı karşılıyor.

Hızır Bey Külliyesi: Budini site Hızır Bey camii, ikili banyo, arasta (osmanlı pazarı) ve fıskiyeden ibarettir. Büyük cami olarak da tanınan Hızır Bey camii 1383 yılında inşa edilmiştir.

Yayla Mahallesine devam edip, Atatürk’ün  evi  ve tarihi evlerin bulundukları tarihi mahhaleyi ziyaret ediyoruz. Kırklareli’nin  Yayla mahallesi içinde bulgar, yunan ve yahudi nüfusunun oturduğu bir yerdir.

Bir günlük turumuzu bu şekilde tamamlamış oluyoruz. İyi turlar dileriz.

Kırklareli’de en popüler gastronomi değerleri: hardaliye, Kırklareli peyniri, Kırklareli  köfteleri, kalkan ve mevsim balıkları, Demirköy balı, melisa poyralı, kireçte kabak tatlısı, kavurma, manda yoğurdu, Kırklareli kirazı.